Jak dokonać zmiany formy opodatkowania po zakończeniu 2022 roku

by Piotr Sekulski

W świecie podatku dochodowego (PIT) mamy ostatnimi czasy bardzo gorący okres. Zapewne wielu z Państwa ma świadomość zawiłości i praktycznych konsekwencji zmian wprowadzanych wraz z Nowym Ładem. Jedną z możliwości aktywnego reagowania na zmiany, jakie ostatnio miały miejsce w podatkach, jest zmiana wybranej formy opodatkowania. Wyjątkowo zmiany formy opodatkowania za 2022 r. można dokonać w 2023 r., czyli już po zakończeniu roku podatkowego!

Chciałbym dokonać zmiany formy opodatkowania po zakończeniu 2022 r.

W związku z licznymi nowelizacjami i zawirowaniami w PIT, jakie zmieniały „reguły gry” podatkowej w trakcie 2022 r. Ustawodawca wyjątkowo dopuścił możliwość dokonania zmiany formy opodatkowania przez niektórych przedsiębiorców, już po zakończeniu 2022 roku. Zastanówmy się jak tego dokonać i na co należy uważać.

Uwaga: Zmiana po zakończeniu roku jest możliwa wyłącznie dot. rozliczenia za 2022 rok!

Zmianę taką dopuszcza Ustawa z 9.06.2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2022 poz. 1265) – tzw. Polski Ład 2.0. Jeżeli w 2022 r. przedsiębiorca do swoich przychodów (dochodów) – stosował podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może zmienić formę ich opodatkowania na zasady ogólne według skali podatkowej (za cały rok 2022 już po jego zakończeniu).

Uwaga: Zmiana po zakończeniu roku jest możliwa wyłącznie z tzw. liniówki/ryczałtu na skalę podatkową!

Osoby rozliczające podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, które podjęły decyzje o zmianie formy opodatkowania na skalę podatkową zmiany dokonują w zeznaniu PIT rocznym w 2023 r. (składając PIT-36 zamiast PIT-36L/PIT-28).

Istota zmiany formy opodatkowania po zakończeniu 2022 r.

Poniżej przedstawiamy, krótkie tabelaryczne podsumowanie możliwości zmian:

Uwaga: jeśli za 2022 r. złożysz (a) zeznanie po terminie lub (b) złożysz inne zeznanie niż PIT-36 (np. PIT-28 lub PIT-36L) stracisz możliwość wyboru skali podatkowej w 2022 r.

Kilku ciekawych informacji dostarcza broszura informacyjna MF (zobacz tutaj).

KONSEKWENCJE ZMIANY FORMY OPODATKOWANIA

Zmiana formy opodatkowania musi być poprzedzona dokładną analizą liczbową. Zwróćcie Państwo uwagę, iż wpływ na wynik finansowy będzie miała nie tylko kwestia wysokości PIT, ale również wysokość składki zdrowotnej (ewentualna dopłata) oraz utrata możliwości jej odliczenia!

Uwaga: Przejście z podatku liniowego (ryczałtu) na skalę po zakończeniu roku spowoduje, że przedsiębiorcy utracą prawo do odliczenia składki zdrowotnej za 2022 r.

Preferencją tą nie zostali bowiem objęci podatnicy stosujący skalę podatkową. Oznacza to, że przedsiębiorca zmieniający formę opodatkowania na skalę podatkową „wstecz” ma obowiązek wyksięgować z kosztów zaksięgowane składki na ubezpieczenie zdrowotne (albo nie ujmować odliczonych od przychodu). Dlatego może powstać niewielka niedopłata podatku (i oczywiście obowiązek dopłaty w ZUS).

Co z wysokością składki zdrowotnej?

Przy rozliczeniu  składek ubezpieczeniowych za kwiecień 2023 roku przedsiębiorca będzie miał obowiązek wykazać, że zmienił formę opodatkowania (w ZUS DRA). Ponieważ składka zdrowotna na skali podatkowej wynosi 9% od dochodu możliwe jest oczywiście powstanie niedopłaty. Niedopłatę należy uregulować do 20 maja 2023 roku, podobnie będzie z nadpłatą, o której zwrot wystąpimy w maju 2023 r.

Czy powstanie zaległość od niewpłaconych zaliczek?

Sporządzając zeznanie za 2022 rok podatnicy wykażą zaliczki, jakie faktycznie odprowadzili w 2022 roku, wyliczone zgodnie z zasadami podatku liniowego (lub ryczałtu). Nie powinni przeliczać zaliczek zgodnie z zasadami właściwymi dla skali podatkowej. Nie będzie to powodować zaległości po ich stronie.

Ryczałtowcy – uwaga!

Osoby, które rozliczały 2022 r. wg. zasad właściwych dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i nie prowadziły KPIR bezwzględnie muszą zaprowadzić „wstecz” taką książkę!

Co z kolejnymi latami?

Zapewne przy obecnym kształcie przepisów decyzję o zmiany formy opodatkowania należało będzie dobrze przemyśleć nie tylko obecnie w kontekście 2022 roku, ale również w latach następnych (w zależności od tego, jak będą kształtowały się Państwa przychody, sytuacja rodzinna czy planowane wydatki). Przy czym uwaga wybór formy opodatkowania po zakończeniu roku, został dopuszczony wyjątkowo, tylko raz i dotyczy tylko 2022 roku.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA – W CZYM MOŻEMY POMÓC?

Naszych klientów wspieramy poprzez wnikliwą analizę ich sytuacji i przygotowanie stosownych obliczeń. Pomagamy na czas zareagować na wprowadzane zmiany w podatkach. W ramach konsultacji przeprowadzamy analizę struktury przychodów i kosztów pod kątem wyboru optymalnej formy opodatkowania. Uwzględniamy możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem czy zastosowania konkretnych ulg w PIT/ZUS.

Do tego celu niezbędny nam jest szczegółowy opis sytuacji oraz szacowane przychody i koszty. Na liczbach pokazujemy możliwości klienta, dzięki czemu może wybrać on optymalną formę opodatkowania!

Naszą poradę zawsze kończy indywidualna rozmowa – podczas indywidualnej konsultacji wyjaśniamy wątpliwości i dyskutujemy na temat ograniczenia ryzyk podatkowych.

0 komentarz

You may also like

Dodaj komentarz