Wynajem nieruchomości stał się w ostatnim czasie dość popularnym (i opłacalnym) źródłem zarobku. Dotyczy to również podatników z branży IT. W takim przypadku musimy oczywiście uiścić podatek od wynajmu nieruchomości. Pamiętajmy, iż przychodów uzyskiwanych z najmu nie ominęły ostatnie zmiany podatkowe (Polski Ład 1.0 i 2.0). Sprawdźmy zatem na co należy aktualnie uważać w przypadku podatku dochodowego od najmu.
Podatek od wynajmu nieruchomości – najem prywatny
Od 2023 r. osoby wynajmujące nieruchomość prywatnie (tj. nie w ramach działalności gospodarczej) dochody z tego tytułu opodatkowują tylko ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z treścią art. 9a ust. 6 ustawy o PIT, nie ma możliwości wyboru formy opodatkowania w tym zakresie.
W takim przypadku należy liczyć się z zaletami, jak i wadami stosowania ryczałtu. Na szczególną uwagę zasługuje brak możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodów. Szerzej na ten temat pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych wpisów.
Ile będzie wynosił podatek od wynajmu nieruchomości?
Wysokość zryczałtowanego podatku dochodowego w takim wypadku zależy od wysokości rocznego przychodu z najmu.
Stawka ryczałtu | Wysokość przychodów |
8,5% | przychody do kwoty 100 tys. zł |
12,5% | przychodów od nadwyżki ponad 100 tys. zł. |
Ważna uwaga!
Jeśli rozliczasz podatek w ramach najmu prywatnego, a oprócz tego prowadzisz działalność gospodarczą (czynny podatnik VAT), to koniecznie przekaż tę informację swojej księgowości! Pomimo, że zasadniczo usługa taka jest zwolniona z VAT (art.43 ust. 1 pkt.36 ustawy o VAT), to i tak należy ją wykazać w odpowiedniej deklaracji!
Podatek od wynajmu nieruchomości – najem w działalności gospodarczej
Można by powiedzieć, że w tym samym zakresie dla przedsiębiorców niewiele się zmieniło. Dalej mają oni możliwość wyboru różnych form opodatkowania, ale…
Od 2023 r. zakupionych/wybudowanych nieruchomości (mieszkalnych) nie można już amortyzować! Zakaz wynika z art. 22c pkt 2 ustawy o PIT i art. 16c pkt 2a ustawy o CIT. Rok 2022 był w tym zakresie przejściowy. Osoby, które kupiły/wybudowały nieruchomości mieszkalne przed 1 stycznia 2022 r., mogły korzystać z amortyzacji (do końca 2022 r.) Od początku 2023 r. nie ma takiej możliwości.
Co to oznacza w praktyce?
Podatnik ma więc teoretycznie możliwość wyboru podatku liniowego/skali podatkowej, co pozwala mu na „odliczanie” kosztów. Jednak ponieważ do tych „kosztów” nie może w praktyce zaliczyć samej wartości nieruchomości, przestaje to być w większości przypadków opłacalne.
Do kosztów nie zaliczymy więc zasadniczo wszystkich wydatków, które wchodziłyby w skład wartości początkowej środka trwałego. Przekładając to na praktykę chodzi przede wszystkim o koszty nabycia nieruchomości, ale także m.in. opłaty notarialne, skarbowe, odsetki czy prowizje (w przypadku kredytu). Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o koszty remontu, przeprowadzonego przed przekazaniem lokalu do używania. Te koszty teoretycznie możemy rozliczyć, ale nie przy wynajmie a dopiero przy sprzedaży nieruchomości!
Oczywiście powoduje to powstanie licznych pytań i wątpliwości. Wątpliwości dotyczą tego jakich kosztów nie można odliczyć (na etapie wynajmu), ale także powstaje pytanie co z wydatkami poniesionymi już po oddaniu lokalu do użytkowania.
W czym możemy pomóc?
Jeśli po przeczytaniu artykułu masz pytania lub wątpliwości skontaktuj się z nami! Opisz nam swoja sytuację ze szczegółami i nurtujące Cię wątpliwości.