Praca twórcza a korzyści podatkowe – 50% koszty

by Piotr Sekulski

Podatnicy, których dotykają ostatnie niekorzystne zmiany podatkowe, zaczynają chętniej sięgać po sprawdzone rozwiązania w PIT. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stają się 50% koszty uzyskania przychodu. Jest to rozwiązanie skierowane do branż kreatywnych, ale osoby z IT również mogą na nim skorzystać. Podpowiadamy czy każdy może je zastosować? Jakie warunki należy spełnić i ile wynosi korzyść?

Czym są 50% koszty?

Rozwiązanie to polega na zwiększeniu dopuszczalnych kosztów uzyskania przychodu w odniesieniu do określonych przychodów związanych z prawami autorskimi. Jego istotą jest możliwości obniżenia podatku dochodowego dla pracowników/osób zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych, wykonujących określone prace twórcze.

Skutkuje to wyższym wynagrodzeniem “na rękę”, bez konieczności ponoszenia przez pracodawcę kolejnych wydatków.

Potencjalne korzyści

W myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 Ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a i 9b.

Prezentujemy zestawienie potencjalnych korzyści wynikających z zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu w PIT do dochodów osób zatrudnianych na podstawie umowy o pracę.

50% koszty
Brutto (PLN)Netto (PLN)Nettoprace twórcze obejmują 1/2 wynagrodzeniaNettoprace twórcze obejmują 3/4 wynagrodzenia
8 0005 7846 234 PLN6 282 PLN
12 0008 4899 200 PLN9 423 PLN
15 00010 03011 443 PLN11 799 PLN
Zestawienie ma charakter poglądowy, a finalne wyniki zależą od wielu indywidualnych czynników.

Innymi słowy: zamiast odliczać 250 zł miesięcznie (lub 20% w przypadku umów cywilnoprawnych) mamy możliwość podniesienia wysokości kosztów nawet do 50% naszego miesięcznego wynagrodzenia. W niektórych przypadkach może się to przełożyć na oszczędność podatkową w PIT rzędu od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie.

Limit kosztów

Wysokość 50% kosztów uzyskania przychodów ograniczona jest limitem kwotowym uregulowanym w art. 22 ust. 9a i 9aa ustawy PIT.

Zasadniczo najważniejszy limit to ten, zgodnie z którym w danym roku podatkowym 50% koszty uzyskania przychodów, nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej (z art. 27 ust. 1 Ustawy o PIT) tj. 120 00 zł.

Wymogi prawne

Zmiany, które weszły w życie w 2018 r., niestety znacząco ograniczyły krąg osób uprawnionych do zastosowania tego rozwiązania. Temat ten został uregulowany w art. 22 ust. 9 – 9b Ustawy o PIT.

Przedmiot

Zgodnie z art. 22 ust. 9 Ustawy o PIT – 50% koszty uzyskania przychodów przysługują m.in.

  • z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego;
  • z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną; oraz
  • z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami (…), z zastrzeżeniem ust. 9a i 9b (…)

Branże uprawnione do stosowania

Jednocześnie jak stanowi art. 22 ust. 9b ustawy PIT, ww. koszty stosuje się wyłącznie do przychodów uzyskiwanych z tytułu:

  1. działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
  2. działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;
  3. produkcji audialnej i audiowizualnej;
  4. działalności publicystycznej;
  5. działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej;
  6. działalności konserwatorskiej;
  7. prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 oraz z 2020 r. poz. 288), do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia;
  8. działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.

Innymi słowy, aby skorzystać z tego rozwiązania musimy (1) być twórcą/artystą działającym w jednej z wymienionych powyżej dziedzin, a nasze przychody (2) muszą stanowić zyski z praw autorskich.

Ponieważ przepisy te nie są do końca jasne, jakiś czas temu Minister Finansów wydał interpretacje ogólną Nr DD3.8201.1.2018 w sprawie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego (bezpośredni link).

50% koszty – w czym możemy pomóc?

Mimo wydanej interpretacji ogólnej oraz tego, iż rozwiązanie to funkcjonuje już od pewnego czasu, wciąż zdarza się, że fiskus stara się niejasne przepisy zinterpretować na niekorzyść podatnika. Dlatego też do wdrożenia tego rozwiązania należy się odpowiednio przygotować.

Naszych klientów (osoby fizyczne) wspieramy poprzez weryfikację możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów (analiza umowy i faktycznie wykonywanych czynności oraz konsultacje), a także dbamy o maksymalny możliwy poziom zabezpieczenia takiego podatnika.

Jeżeli zaś chodzi o klientów, którzy chcieliby wdrożyć 50% KUP w swoich firmach (tj. pracodawców/zleceniodawców), to w tym przypadku zazwyczaj konieczna jest analiza zawartych umów i faktycznie wykonywanych czynności, przygotowanie stosownych kalkulacji, wprowadzenie procedury wyceniania i przekazywania praw autorskich. W bardziej skomplikowanych sprawach pomagamy we wprowadzeniu zmian umownych, przygotowaniu stosownych procedur dowodowych, koordynujemy pracę rachunkowości i pomagamy przy sporządzaniu wniosku o interpretację do KIS.

Jeżeli masz pytania dotyczące stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, zapraszamy do kontaktu z nami.

0 komentarz

You may also like

Dodaj komentarz