Możliwość rozwijania oprogramowania w istotnym stopniu jest uzależniona od możliwości m.in. wprowadzania zmian do istniejącego kodu oraz przystosowywania go do innych urządzeń. W tym kontekście istotne jest rozstrzygnięcie czyja i jaka zgoda jest potrzebna, aby móc rozwijać program komputerowy. Czy wprowadzenie do kodu programu jakichkolwiek zmian wymaga zgody osoby uprawnionej?
Zmiany w programie komputerowym – prawo autorskie
Prawo autorskie wskazuje, że autorskim prawem majątkowym jest objęte wykonywanie jakichkolwiek zmian w programie komputerowym (art. 74 prawa autorskiego). W związku z tym przyjmuje się, że w przypadku programów komputerowych uprawniony do majątkowych praw autorskich ma prawo do decydowania o wprowadzaniu wszelkich modyfikacji do programu. Oznacza to, że nawet jeżeli zmiany wprowadzane do programu komputerowego mają nietwórczy charakter, uprawniony ma prawo decydować czy wyraża zgodę na wprowadzanie takich zmian czy nie. Ingerencją taką może być nawet zmiana pojedynczego znaku w kodzie.
Prawo autorskie nie określa formy jaka jest wymagana do udzielenia ważnej zgody do realizacji takich zmian. Z praktycznego punktu widzenia należy jednak zadbać o to, aby istniał dowód na udzielenie takiej zgody. Zatem rekomendowane w takim przypadku jest udzielenie zgody w formie dokumentowej (np. e-mail).
„Derivative work” – opracowanie
Prawo autorskie (art. 2 prawa autorskiego) wskazuje również, że również korzystanie z opracowania utworu, w tym programu komputerowego, wymaga zgody uprawnionego. Za opracowanie uznaje się m.in. tłumaczenie, przeróbkę lub adaptację utworu. Opracowanie programu komputerowego powstaje w przypadku wykorzystania twórczych elementów istniejącego programu komputerowego i uzupełnienia ich o inne, dodatkowe twórcze elementy. Następuje to w praktyce najczęściej w przypadku przygotowywania nowej wersji oprogramowania lub jego portowania na inne urządzenia.
Podsumowanie
Prawo do modyfikacji programu komputerowego obejmuje wyłączność wprowadzania jakichkolwiek zmian. Rozróżnienie występujące w prawie autorskim między zgodą na korzystanie z opracowania (derivative work) oraz na wprowadzanie zmian do programu komputerowego należy uznać za regulację prawną, która wymaga korekty ustawodawcy.
Warto zwrócić uwagę, że zgody uprawnionego nie wymaga wprowadzanie zmian w przypadkach określonych w art. 75 prawa autorskiego. Przepis ten wskazuje, ze jest to możliwe na wskazanych w tym przepisie zasadach, jeżeli następują w ramach prawnie dozwolonej dekompilacji programu. Poza tym należy mieć na uwadze, że ochronie prawnoautorskiej nie podlegają idee i zasady, czyli m.in. „problem” który rozwiązuje dany program komputerowy.
W przypadku pytań lub wątpliwości – zachęcam do kontaktu: piotr.mijal@prawo-it.pl