Ryczałt 8,5% IT od kilku miesięcy stał się tematem zainteresowania fiskusa. Od lutego mieliśmy do czynienia z serią negatywnych interpretacji KIS dot. usług zaliczanych do grupowania 62.01.11.0 i 62.01.12.0 PKWiU. W kwietniu zaczęły pojawiać się pierwsze wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych również negatywne dla podatników. Jak się okazuje nie wszystko jest stracone, a światełkiem w tunelu jest wyrok WSA w Gdańsku z 9 maja 2023 r. o sygn. I SA/Gd 1399/22.
Zmiana podejścia KIS
Krótkie przypomnienie
Ryczałt 12% dotyczy osób świadczących usługi „związane z oprogramowaniem” czy „doradztwem w zakresie oprogramowania”.
Art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (…) 12% przychodów ze świadczenia usług: (…)
b) związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);
Przedstawiciele sektora IT, który nie wykonują czynności związanych z oprogramowaniem (a np. rozwojem systemów informatycznych, integracjami, testami manualnymi) do tej pory mogli myśleć o stosowaniu 8,5% stawki ryczałtu. Kilka miesięcy temu pojawiła się seria negatywnych indywidualnych interpretacji podatkowych, w których Dyrektor KIS uznał, iż praktycznie każde działanie w IT „ma związek z oprogramowaniem” – nie należy tej kategorii zawężać tylko i wyłącznie do programowania i pisania kodu źródłowego. Według fiskusa termin oprogramowanie należy rozumieć bardzo szeroko. Było to ogromne i niespodziewane uproszczenie. Co jednak gorsze, w pierwszych wydanych wyrokach WSA nie doszukały się błędów po stronie fiskusa i sądy zaczęły podzielać pogląd KIS. Jak się jednak okazuje nie wszystko jest stracone.
Ryczałt 8,5% w IT – światełko w tunelu
W Wyroku z 9 maja 2023 r. WSA w Gdańsku (I SA/Gd 1399/22) przedstawił odmienny pogląd na tę sytuację. Sprawa dotyczyła podatnika wykonujące usługi pozycjonowania i projektowania stron internetowych, które on sam zakwalifikował do grupowania PKWiU 62.01.11. KIS tej kwalifikacji nie zakwestionował. Przedstawione usługi skupiały się zasadniczo wokół usługi pozycjonowania strony internetowej oraz czynnościach analitycznych polegających m.in. na analizowaniu zachowania użytkowników strony czy sprawdzaniu które słowa kluczowe będą najlepsze dla portalu. Wyniki działań były następnie wprowadzane przez klienta do treści strony przy wykorzystaniu edytora i systemu CMS, w którym działa dana witryna. Podatnik tych czynności nie wykonywał.
Stanowisko KIS i odpowiedź Sądu
Dyrektor KIS uznał nieco automatycznie, iż jeżeli czynności kwalifikują się do grupowania 62.01.11.0 PKWiU, to stanowią one usługi „związane z oprogramowaniem”. A to prosta droga do zastosowania 12% stawki ryczałtu. Abstrahując od błędów w tym rozumowaniu, to KIS nie rozważył jednak tej konkretnej sytuacji, i poczynił – krzywdzące podatnika – założenia. Sąd słusznie uznał, że w takich sprawach KIS nie może działać niejako automatycznie, a każdą sprawę należy rozważyć indywidualnie. Podkreślił, że w tym przypadku grupowanie PKWiU zostało źle dobrane do sytuacji podatnika. Zdaniem WSA wnioskodawca nie wykonuje czynności mieszczących się w grupowaniu 62.01.11.0, ponieważ osobiście nie świadczy usług „związanych z oprogramowaniem”. Zatem jego czynności nie kwalifikują się do 12% ryczałtu. Choć nie zostało to wprost w wyroku powiedziane, można domniemywać, że zastosowanie do jego sytuacji będzie miała 8,5% stawka ryczałtu.
Wyrok WSA – nasz komentarz
Wyrok ten jest niezwykle korzystny dla osób z sektora IT, które do tej pory stosowały lub zamierzały stosować 8,5% stawkę ryczałtu. Na takie rozstrzygnięcia czekają podatnicy, ponieważ jest to jedyny sposób na zmianę podejścia KIS. Tym samym na uzyskanie nieco bardziej indywidualnego podejścia do wydawanych interpretacji. Nie jest to przełom na jaki podatnicy liczą. Nie mamy tutaj wyjaśnionej definicji „oprogramowania” czy postawionej wyraźnie granicy, jakie czynności są, a jakie nie są „związane z oprogramowaniem”. Na takie rozstrzygnięcia pewnie będziemy musieli poczekać aż sprawy trafią przed NSA. Jednakże jest to światełko w tunelu!
W czym możemy pomóc?
Naszych klientów wspieramy poprzez weryfikację możliwości zastosowania ryczałtu w swoich działalnościach oraz pomagamy w wyborze odpowiedniej stawki ryczałtu. W tym wypadku zazwyczaj konieczna jest analiza umowy B2B i wykonywanych czynności. Przygotowujemy również stosowne kalkulacje. Podczas indywidualnych konsultacji wyjaśniamy wszelkie pytania lub wątpliwości i dyskutujemy na temat możliwości ograniczenia ryzyk podatkowych.
W bardziej skomplikowanych przypadkach lub w przypadku chęci skorzystania z niższych stawek ryczałtu (np. 8,5%), pomagamy we właściwej analizie umowy B2B, sporządzeniu opinii do GUS, wniosku o interpretację do KIS oraz wskazujemy niezbędne do dokonania zmiany w CEIDG.
Jeżeli masz pytania dotyczące stosowania ryczałtu, zapraszamy do kontaktu.