-
Własność intelektualna
Cheaty i mody w grze komputerowej – czy korzystanie z nich narusza prawa autorskie do gry komputerowej?
by Piotr MijalKorzystanie z cheatów lub modów w grach komputerowych zawsze było kontrowersyjne na wielu płaszczyznach. W niedawnym wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygał, czy korzystanie z oprogramowania …
by Piotr Mijal -
Możliwość rozwijania oprogramowania w istotnym stopniu jest uzależniona od możliwości m.in. wprowadzania zmian do istniejącego kodu oraz przystosowywania go do innych urządzeń. W tym kontekście …
by Piotr Mijal -
Własność intelektualna
Gdy zdjęcie zawiera inne zdjęcie chronione prawem autorskim – czy występuje naruszenie praw autorskich?
by Piotr MijalNiemiecki BGH niedawno rozpatrywał kwestię, czy występuje naruszenie praw autorskich w sytuacji, gdy zdjęcie lub wideo zawiera element – cudze zdjęcie – które jest chronione …
by Piotr Mijal -
Nowelizacja prawa autorskiego przewiduje istotną zmianę dla serwisów hostingowych takich jak Chomikuj.pl. Dotychczasowy model prawno-biznesowy takich serwisów opierał się o art. 14 ustawy o świadczeniu …
by Piotr Mijal -
Niedawny wyrok wydany przez sąd w Pradze stanowi kontynuację „rozważań” na temat możliwości przypisania autorstwa sztucznej inteligencji. Sprawa koncentruje się wokół spornej kwestii: czy obraz …
by Piotr Mijal -
W przypadku międzynarodowych sporów dotyczących naruszenia praw autorskich kluczowe jest ustalenie prawa państwa, które będzie miało zastosowanie. To prawo właściwe określa nam żądania jakie przysługują …
by Piotr Mijal -
Zawieranie umów międzynarodowych niesie ze sobą wiele ryzyk – prawnych i biznesowych. Te prawne z „krajowego punktu widzenia” są tym większe, jeżeli umowy są zawierane …
by Piotr Mijal -
W ostatnim tygodniu grudnia 2023 r. media obiegła informacja o pozwie wniesionym przez New York Times przeciwko OpenAI oraz Microsoft. Powództwo opiera się na naruszeniu …
by Piotr Mijal -
Własność intelektualna
Work made for hire – o przenoszeniu IP w umowach amerykańskich
by Piotr MijalW przypadku zawierania umów w oparciu o różne porządku prawne, istotne jest dostrzeganie mających znaczenie różnic w konsekwencjach prawnych ich zawarcia. W szczególności, jeżeli dotyczy …
by Piotr Mijal -
Własność intelektualna
Dual-licensing: wnioski ze sprawy Artifex vs Hancom dla licencji open source
by Piotr MijalWykorzystywanie komponentów open source w tworzonym oprogramowaniu to powszechna praktyka. Jednocześnie z wykorzystaniem komponentów licencjonowanych w ten sposób są związane istotne ryzyka. Nieodpowiednie rozwiązanie kwestii …
by Piotr Mijal